одеські шахраї і суддя вікторія літвінова

05 жовтня 2020

В Одесі протягом кількох років діє організована шахрайська група. Предметом злочинного посягання є об’єкти нерухомості. Майно належить громаді міста та простим одеситам. Приватні розслідувачі встановили, що шахраї заволоділи чужим майном на суму близько двох з половиною мільйонів доларів. На думку розслідувачів, групу очолює чинна суддя.

Усі матеріали, які були зібрані під час розслідування, передані правоохоронцям. Поліція та СБУ відкрили проти шахраїв кілька кримінальних проваджень. Але слідчі протягом трьох років не змогли довести справу до логічного завершення.

Зараз об'єднане провадження формально перебуває в НАБУ. Хоча насправді справа знаходиться в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. І детективам НАБУ просто не дають можливості працювати. Принаймні, про це стверджують джерела “Сек’юріті ЮЕй”.

Grobov

Григорій Гробов, приватний розслідувач: У нас в Одессе очень большие группировки существуют, которые делают двойные документы и тройные документы. Таким образом, обогащаются и зарабатывают очень большие деньги. Они отбирают недвижимость. А чтобы стать на защиту истинных владельцев, нужен очень тернистый путь доказать свою правоту. Мы видим эти подделки документов, утери документов в БТИ, в судах теряются документы. Это все просматривается, подняли материалы, переговорили с людьми, и люди написали заявления о совершенных преступлениях.

Правоохранительная система на сегодняшний день инерционно запаздывает. Уголовные дела есть, преступления есть, все это видят, читают, смотрят. Наверное, высокий уровень коррупции присутствует в этом деле. Но мы доходим до часа Х, когда нужно будет принять решение, предъявить подозрение не одному человеку, а буквально, может быть, десятки человек должны понести наказание”.

Наблизити “час Х” добряче заважають. Поруч зі зловмисниками неодноразово були помічені відомі люди. А саме

Михеіл Саакашвілі — грузинській та український державний і політичний діяч

Владлен Неклюдов та Олексій Гончаренко, народні депутати України

Олексій Потапський – секретар Одеської міської ради

Михайло Коган — одеський бізнесмен

Сергій Літвінов – суддя Господарського суду Одеської області

Ганна Саламатіна – екс-член Національного агентства запобігання корупції

Очевидно, що завдяки турботам своїх друзів шахраї сьогодні на свободі. Тем не менш антикорупційні органи працюють. Завдяки НАЗК країна дізналась, що у Приморському районному суду Одеси працює надзвичайно цікава суддя. Їй звуть Літвінова Вікторія Володимирівна.

Вікторія Літвінова (Федусік) працює на посаді судді з 2001 року. З жовтня 2009 року вона перебуває у відпустках для догляду за дітьми. Проте перед цим вона встигла ухвалити кілька заочних рішень щодо передачі у власність приміщень комунальної власності. Зокрема, це нежитлові приміщення по вулиці Чайковського 12 та Успенська 17. Власником цих приміщень став дехто “К” - цивільний чоловік судді Літвінової, з яким вона має двох спільних дітей. Ця людина на ім'я Геннадій фігурує у багатьох епізодах, пов'язаних з рейдерськими захопленнями майна. Його цікавить Одеса та Одеська область.

Григорій Гробов, приватний розслідувач: «Он, по сути, присоединял к своей площади, которая есть, присоединял и расширял. Ни у кого ни покупая, ничего. Тут коррупционная составляющая с мэрией, которая выписывала ему документы. Второй механизм, который был – это, когда заочное решение в одно судебное заседание присуждается ему подвалы и чердаки. А судья знакомая, и близкие отношения у этого судьи с гражданином «К» это уже преступление, совершенное группой лиц».

Довести наявність складу злочину у подібних випадках — вкрай важко. Проте з'явилась зачіпка. Нею став протокол про адміністративне правопорушення, складений Національним агентством з питань запобігання корупції. У вересні 2018 року було встановлено, що Літвінова отримала в подарунок майже мільйон гривень. Даруватель — формально стороння особа. Це саме та людина, якій суддя надала нерухомість своїми заочними рішеннями. Згодом Київський районний суд Одеси почав та закрив відповідне провадження. Так би мовити, у зв'язку з закінченням строків. Але це рішення Літвінову не задовольнило. Вочевидь, сподіваючись на отримання повної індульгенції, вона звернулась до Одеського апеляційного суду. Проте колеги однозначно визнали Літвінову винною у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією. Більш того. У липні 2019 року НАЗК виявило додаткові недоліки в декларації Літвінової. І справа дійшла до Вищої Ради правосуддя.

Дисциплінарна справа стосовно судді Літвінової була відкрита 9 квітня цього року. (справа № 947/1дп/15-20). Головним питанням стало, чи є громадянин “К” близькою особою Літвінової? Члени Ради правосуддя встановили розбіжності в поясненнях судді Літвінової щодо спільного проживання з особою К.

Двічі — 3 липня та 4 вересня — розгляд справи відкладався. Доповідач у справі намагався взяти самовідвід.

Malovatskiy

Олексій Маловацький, член Вищої ради правосуддя, доповідач: Є звернення народних депутатів з вимогою не допустити незаконного притягнення судді до відповідальності. Я не вбачаю це діями на тиск на члена Вищої ради правосуддя. Поряд з тим вважаю, що це інша обставина, яка може спонукати до того, що може виникнути у вас зокрема уявлення про те, що у вас є підстави сумніватися в моєї неупередженості. Саме тому я заявив заяву про самовідвід на розгляд Першої дисциплінарної палати”.

Нарешті 18 вересня у закритому режимі Перша дисциплінарна плата оголосила Літвінової сувору догану. Це рішення виглядає підозріло м'яким, адже Конституція чітко вказує на підстави для звільнення суддів. Чому так? Можливо тому, що засідання відвідала пані Саламатіна, про яку згадувалось вище?

Salamatina

Колишня керівниця департаменту НАЗК зараз називає себе “викривачем корупції”. Журналісти “Сек’юріті ЮЕй” намагались поставити їй запитання. Проте пані Саламатіна від камери втекла.

Pushkarenko

Сергій Пушкаренко, адвокат: Почему настолько нас возмущает, что на протяжении рассмотрения этого дела она трижды меняла показания. То (особа) муж ее, то не муж, то есть они у себя до сих пор не могут разобраться, хотя вся Одесса и мой клиент знает, что она присутствовала во многих заседаниях вместе с (особою), и живут и управляют бизнесом — гостиницей «Одесский дворик». То есть это уже такая история о коррупции в Украине. Когда все обо всем знают, но для того, чтобы привлечь к ответственности… приходится собирать эту информацию, добиваться уже не один год…

Для того, аби уникнути покарання, пані Літвінова звернулася до Малиновського районного суду Одеси. Їй було б вигідно, якби суд на момент подарунку встановив факт проживання однією сім'єю з громадянином К. І, навпаки, щоб суд заперечив подібну близькість на момент складання декларації.

Малиновський суд поки що рішення не прийняв.