відеонагляд без лірики і космічних фантазій

09 липня 2013

Автор: Назар Василишин

5Однією з найпоширеніших помилок керівників підприємств є те, що завдання щодо організації спостереження за об’єктом вони покладають на можливих учасників зловживань. Це звичайна людська психологія… Замовник повинен розуміти, що найманий працівник прийшов заробляти, а не захищати гроші замовника. Мало віриться, що завскладу по зберіганню спирту буде думати про те, як зберегти спирт, а не розбавити та продати його. Чи наприклад охоронець складу паливно-мастильних матеріалів, будучи на місці розташування цього складу, ви думаєте він не буде підданий спокусі взяти хабар і закрити очі на те, що вивозять із складу, адже зазвичай охорона не є матеріально відповідальною. Наймані охоронці це зазвичай низькооплачуваний персонал; якщо розібратись, то в багатьох випадках їх ніхто не контролює. Як показує практика, охоронці не раз сприяють та беруть участь у крадіжках.

Насправді відеонагляд - інструмент менеджменту, за кермом повинен бути хтось, інакше це буде тільки ілюзія безпеки. Задача відеоспостереження полягає, в першу чергу, у роботі на попередження зловживань, а не у їх виявленні. У даному випадку потрібна людина, яка б користуючись системою, не була задіяна у бізнес-процесах, які приносять прибуток компанії, а її зарплата повинна була б залежати від ефективності виявлення зловживань та комплексу запропонованих пропозицій по їх уникненню. Система відеоспостереження в умілих руках може стати хорошим інструментом для отримання інформації про справжній стан справ на об’єкті чи в компанії в цілому. Тому систему відеонагляду потрібно розглядати не тільки як систему захисту чи стримування від зловживань, але як і об’єкт інфраструктури, який допомагає вести господарську та управлінську діяльність.

Не вимагайте від класу системи «на одну ніч», щоб вона виконувала функції дружини: ну не буде вона вам їсти варити!

Щоб простіше було зрозуміти, для чого вам система відео нагляду, проведемо аналогію із панянками…. Так, ви не помилились, так саме із прекрасною половиною людства… Уявімо картину. Ви знайомитесь в клубі чи у пабі із кобітою, ніби все гаразд, ви чудово спілкуєтесь, кава-чай або щось міцніше, в рамках класики жанру їдете до неї-себе, проводите чудову ніч…. І все. Питаєте: як все? Панове, будьте чесними перед собою, ви ж не ходили в ПАБ шукати собі дружину, ви прийшли в надії задовольнити свою фізичну потребу, не замислюючись що буде завтра…Як не дивно, але дана закономірність присутня в організації систем відео нагляду…Так от, і не вимагайте від класу системи «на одну ніч», щоб вона виконувала функції дружини: ну не буде вона вам їсти варити!!! Я згоден, що інколи зустрічаються цікаві екземпляри, ну але це все рівно має обмеження в часі.

Даний приклад притаманний, коли є вимога, чи певний припис для встановлення системи відеонагляду від контролюючих органів. Тоді це саме ваш варіант - Ви чудово розумієте, що вам, як таку, систему не дуже потрібно, оскільки у вас є охоронна сигналізація із здачею на пульт, а доступ до складу тільки у вас як приклад.

З іншого боку, коли ви вирішили погратись в престиж і завести собі стосунки із довгоногою красунею, яка в цьому сезоні носить тільки ІP-камери, а старий аналоговий одяг шкода викинути. І ви починаєте поверх чудового вечірнього плаття одягати на неї стареньку лижну балонову курточку. Може вона і не змерзне, але вас покине точно. Панове, якщо обдурюєте когось, то не обдурюйте себе, ну яка довгонога красуня буде терпіти такого жлоба, як ви? Купіть їй нормальний прикид. Але не забувайте, що коханку теж можна дістати, якщо ви весь час будете експериментувати з обладнанням незалежно від того, скільки б ви їй гроші не давали… У будь-якому випадку вам потрібно визначитись, навіщо вам система відеоспостереження. Вона для вас, як іграшка, чи ви її встановлюєте як один із засобів систем безпеки.

Якщо ви все таке вирішили одружитися раз і на довго, раджу вам спершу познайомитись із батьками дружини хто її зробив (поставив на цей світ). Як із обраницею, спершу ніж одружуватись, варто пожити разом, так і систему відеоспостереження варто протестувати декілька днів, подивитись як працюють камери вдень та вночі. І тільки після цього приймати рішення щодо купівлі. Доведеться спершу визначити, які основні ризики ви вбачаєте на об’єкті, за вас це інсталятор не зробить, він зможе вам тільки допомогти, скерувати вас. І тільки спільними зусиллями можна визначити основні зони огляду, які повинна забезпечувати система. Про це все треба домовитись до одруження, думаю багатьом з вас відомо, чим це закінчується, якщо не порушити дані питання до остаточного рішення.

І на кінець…

Як на мене, то ефективність системи відеоспостереження можна визначити трьома основними критеріями:

По-перше, інформативністю системи, що несе за собою вірний вибір зон огляду, та якості зображення для кожної з них.

По-друге, техніко-економічною ефективністю, передбачає оптимальне поєднання вартості придбаного устаткування з достатністю його технічних характеристик, необхідних для виконання заданих функцій на конкретному об'єкті, та окупність системи з врахуванням терміну її експлуатації. Насправді, економія під час проектування системи та закупівлю обладнання, це кредит, який вам доведеться сплачувати з високими відсотками в ремонтах та сервісі. Сьогодні є обладнання систем відеоспостереження, яке не буде потребувати затрат на сервісне обслуговування, як таке. Ставте правильні питання і ви отримаєте вірну відповідь.

По-третє, система відеоспостереження повинна мати спостерігача, нею повинен хтось користуватись. Людина - це елемент системи, і людський фактор на 100% вам не вдасться виключити. Цей ризик вам доведеться взяти на себе, інсталятор не може відповідати за поведінку людей. Він не зможе забезпечити гарантію, що ваші працівники не пошкодять систему, але він зможе забезпечити, щоб це зафіксувала камера чи тривога по мережі та релейних виходах відеосервера.

Далі буде…