ігор мисевич про захист вітчизняного виробника

06 грудня 2012

Автор: Мария Кравчук

Добре відомо, що в Україні існує державна система сертифікації продукції - система УКРСЕПРО. На перший погляд, існує просто і прозоро, але реалії сучасного ринку України такі, що наша система сертифікації не тільки недосконала, але й подекуди корумпована. Як же захистити вітчизняну продукцію та в чому полягає специфіка роботи вітчизняних підприємств щодо митного законодавства? На ці та інші питання нам погодився відповісти Ігор Мисевич, генеральний директор ПП «АРТОН», з яким ми зустрілися в рамках нещодавнього ток-шоу «Що загрожує недержавним суб’єктам безпеки?», де пан Мисевич був одним з головних доповідачей.

Security UA: Ігоре Захаровичу, яка основна проблема, з якою стикається виробник, виходячи на вітчизняні та зарубіжні ринки зі своєю продукцією?

MisevichІгор Мисевич: Можу сказати, з якими проблемами зіштовхується наше підприємство. Хоча і інші вітчизняні виробники, думаю, теж. Це проблема сертифікації. Наприклад, наше підприємство виготовило виріб «СТРАЖ», який успішно пройшов сертифікацію і вийшов на ринок. Ціна на нього була, скажімо, дев'ять доларів в еквіваленті. Але ми не можемо продавати дану продукцію, оскільки з закордону була завезена схожа продукція, тільки на два долари дешевше. Це було б добре, але та ця імпортна продукція не відповідає стандартам України, на відміну від того ж «СТРАЖУ», який справді був якісний. І коли ми звернулися в центр сертифікації, який видав дозвіл, із претензією, нам відповіли, що «якщо ВОНИ не дадуть сертифікат, це зроблять ІНШІ». На жаль, подібне більшою мірою характерне саме державним організаціям. Може, саме тому наші сертифікати і, тим більше, лабораторні випробування не визнаються в Європі…

S.UAТобто, західна система сертифікації набагато досконаліша?

І.М.: Ви розумієте, на Заході, наприклад, практично немає подібних державних організацій та лабораторій, як у нас, в силу недовіри споживачів. Як правило, всі контрольні організації - приватні. А приватна організація не може собі дозволити випустити неякісну продукцію, оскільки це буде означати втрату клієнтів і довіри.

S.UAА що до нашого митного законодавства? Тут також існують проблеми?

І.М.: Ще які! Якщо ми візьмемо наше підприємство, то воно – експортно-орієнтоване (70% продукції експортується в 27 країн світу, - Автор), тому держава повинна була б повертати ПДВ, але вона затримує мільйони гривень. В нашій країні експортно-орієнтовані компанії стикаються з поняттям «економічного нонсенсу», коли чим краще підприємство і чим більше у нього продукції йде на експорт, тим йому від цього гірше.

Ще однією важливою проблемою експортно-імпортних операцій є визначення митної вартості товару. На жаль, наша митниця не враховує коливання світових цін на біржові товари, як в більшу, так і в меншу сторону. Наприклад, «АРТОН» імпортує пластик АБС, який є продуктом нафтопереробки, тому зрозуміло, що якщо ціна нафти більше - ціна на пластик зростає і навпаки, але митниця бере ПДВ (і всі інші збори) щодо самої верхньої ціни.

S.UAА визначення митної вартості товару, враховуючи коливання цін у залежності від обсягу партії товару, враховується?

І.М.: Нажаль, ні. Наприклад, ми спочатку для проби закупили десять транзисторів, через півроку ще тисячу транзисторів для певної партії, і через рік закуповуємо сто тисяч. От уявіть собі, що ціна може різнитися в декілька разів, а митні збори ідуть ще тоді, коли перший раз було завезено, наприклад, десять транзисторів. Ви розумієте? Хто це може витримати?

S.UA: Декілька місяців тому Ваше підприємство відвідав перший віце-прем’єр міністр України Валерій Хорошковський. За ці місяці щось покращилося з точки зору ставлення до підприємства?

І.М.: Змінилося. На другий день після візиту Валерія Івановича рівно о дев’ятій ранку зателефонували з податкової Києва і повідомили, що «АРТОН» включено у систему автоматичного відшкодування ПДВ. Це було приємно.

S.UAПовертаючись до питання сертифікації, виходить, що основна проблема ринку охоронних послуг України – корумпованість?

І.М.: Я б не був таким категоричним! На сьогоднішній день в Європі прийнято закон, який вступає в силу 30 червня 2013 року, про те, що за якість продукції відповідає, по-перше, виробник, по-друге, - організація, що видала сертифікат і, по-третє, - торгова організація будь-якого коліна. Також інсталятор, який його встановив. На прикладі цього закону ми бачимо, що основна проблема ринку охоронних послуг України - відсутність відповідальності за товар, який пропонується.

S.UA: Тобто, відсутність відповідальності?

І.М.: Не тільки. Важливо також, щоб було державне розуміння всіх органів влади (Держстандарту, митної служби тощо), що задушивши вітчизняного виробника, збираючи з нього колосальні податки, держава губить саме себе. Кількість робочих місць не збільшується, і в результаті, вливання до держбюджету зменшуються.