аутсорсинг, сер! про реформування органів внутрішніх справ. британських

14 грудня 2012

Автор: Александр Красноперов

Колишній міністр МВС України наголошував, що за основу перетворення системи внутрішніх справ візьмуть географічно та ментально найближчу польську модель міністерства. Але проект Концепції реформування МВС ще досі доопрацьовується, тому наша фантазія може домалювати українській системі риси будь-якої іншої країни, навіть Грузії. Але чому б, наприклад, не взяти Велику Британію, де саме зараз у завершальну фазу входить реформування поліції?

autsors 1Як і у багатьох інших країнах, рушійною силою реформи у Британії стала необхідність скорочення видатків на функціонування поліції, яке є можливим лише за умов скорочення та реорганізації поліцейського штату. Пошук шляхів такої реорганізації розпочався у 2010 році з презентації доповіді міністра внутрішніх справ Великої Британії Терези Мей, основою для якої стало вивчення проблем відомства. Доповідь чітко визначала головну стратегічну мету реформування: зробити поліцію підзвітною громадськості, наблизити правоохоронні сили до місцевого рівня, зменшити бюрократичне навантаження на них, боротися з неефективним перефінансуваням. Навряд чи з нашої позиції буде можливим чи коректним давати оцінку ефективності заходів щодо впровадження реформи. Проте розповісти про найбільш показові та інноваційні зміни ми цілком спроможні.

 

Аутсорсинговий переворот

Комплексний аналіз ефективності роботи поліції, здійснений Інспецією Її Величності у 2010 році, показав цифру, над якою варто було задуматися: лише 11% поліцейських були доступні для роботи з населенням, і це незважаючи на постійне збільшення державних видатків впродовж попередніх 40 років. На ці дані міністерство негайно відреагувало двома напрямками реформування: скороченням фінансування і чисельності служби та послабленням бюрократичного тиску на офіцерів. Як один з ефективних варіантів реалізації цього напряму, міністерство рекомендувало відпрацювати практику залучення сторонньої допомоги для виконання частини поліцейських функцій. Саме тут і відкрилася ніша для британської індустрії безпеки.

Незгодних з залученням приватних компаній під час громадського обговорення виявилося дуже мало

Характерно, що ця рекомендація була активно підтримана під час громадського обговорення реформи, в рамках якого за півроку надійшло та було опрацьовано більше 800 пропозицій від окремих громадян та їх об'єднань (серед них і BSIA – Асоціація британської інлустрії безпеки). Зокрема, більшість респондентів схвалили ідею використання потенціалу приватного сектору у таких сферах як кадровий менеджмент, IT, закупівля і фінанси, надходили пропозиції і щодо виконання бізнесом таких функцій як навчання і тренування, управління ресурсами та місцями затримання, диспетчерськими. Оскільки незгодних з залученням приватних компаній під час обговорення виявилося дуже мало, ці пропозиції лягли в основу змін до Закону про поліцію, схваленого у грудні 2011 року. Втілення змін в життя теж не забарилося — за тиждень після ухвалення закону поліція графства Лінкольншир уклала контракт з компанією G4S Secure Solutions строком на 10 років.

Аутсорсинговий переворот розпочнеться у квітні цього року: поліція розвантажиться за рахунок того, що співробітники охоронної компанії будуть працювати у відділах профілактики правпорушень та безпеки дорожнього руху, кримінальної юстиції та ліцензування вогнепальної зброї (під керівництвом поліцейських). G4S також надаватиме IT-та кадрові послуги, управлятиме технічним фондом, допомагатиме при здійсненні закупівель.

Саме у Лінкольнширі вперше приватна компанія побудує спеціалізовані центри затримання правопорушників, у яких під керівництвом полісменів також працюватимуть охоронці.

Революційний контракт не лише реорганізовує щоденну поліцейську службу, вивільняючи офіцерів для профілактики правопорушень замість паперової роботи, а й скорочує відомчі витрати. Попередні оцінки свідчать, що за термін дії контракту економія складе до 28 млн. фунтів.

Було б перебільшенням сказати, що така докорінна зміна викликала одностайне схвалення. Звичайно, лунають і побоювання, що приватні охоронні компанії, наділені частиною поліцейських повноважень, не забезпечать належний рівень їх виконання, що складно буде упорядкувати систему їхньої підзвітності та відповідальності перед суспільством. Проте Велику Британію з усією відповідальністю можна назвати країною з однією з найкращих систем регулювання приватної індустрії безпеки: тут для неї існує окремий закон та спеціально створений регуляторний орган – SIA (Security Industry Athority). Схема ліцензування та моніторингу дотримання ліцензійних умов теж не залишає багато сумнівів щодо високого професійного рівня приватної охорони: власну ліцензію отримує кожен охоронник, а штрафи за порушення, мабуть, найвищі у світі, сягають мільйону фунтів.

 

Акредитоване патрулювання

Реформа поліції передбачила не лише аутсорсинг, а й інші можливості для співпраці. Розширяючи сферу взаємодії поліції з ініціативними групами з охорони громадського порядку, міністерство внутрішніх справ зобов'язалося зменшити перепони для такої взаємодії. Як можна стверджувати з українського досвіду функціонування громадських формувань, ефективність їхньої діяльності обмежується через недостатнє розуміння прав та обов'язків учасників державного та бізнес-сектору. Реформа у Британії пропонує стимулювати і впорядкувати співпрацю на місцевому рівні шляхом запровадження схеми акредитації для приватних охоронних компаній. Схему вже випробовують у графствах Норфолк та Саффолк, де нещодавно компанія GSL Dardan вже отримала відповідний дозвіл. У рамках схеми акредитованим співробітникам охоронної компанії будуть надані окремі повноваження поліції під час здійснення патрулювання. Це робиться для того, щоб вони змогли більш ефективно впливати на правопорушників та сприймалися у свідомості населення як ланка зв'язку між громадськістю та поліцією. Зокрема, у акредитованих охоронників GSL Dardan з'явиться право виписувати штрафи за деякі види порушень.

 

Поліція онлайн

Ще один широко підтриманий напрям реформування стосувався прозорості та доступності інформації про діяльність поліції. І доповідь міністра, і підсумковий звіт про громадське обговорення наголошують, що інформація про місцеву криміногенну ситуацію, що доноситься до громадян, має кращий вплив на імідж поліції, аніж численні звіти вищому керівництву. Це доводить і популярність геоінформаційного ресурсу поліції Англії та Уельсу, створеного ще на перших етапах реформування. Онлайн-ресурс, доступний за адресою police.uk, пропонує широкий спектр інформації для конкретної місцевості: відомості про офіцерів регіонального підрозділу поліції, здійснені правопорушення, інформація щодо розслідування інцидентів.

Інформаційний сервіс поліції можна використовувати і для ризик-аналізу

Очевидний інтерес зі сторони громадськості (приблизно півтора мільйони кліків на день за рік функціонування системи) підсилився після розширення функцій ресурсу: став можливим перегляд інформації як за конкретними об'єктами, наприклад, вокзалами, торгівельними центрами, парками, паркінгами чи цілими вулицями, так і за окремими видами правопорушень. Новий підхід до інформації про правопорушення вже оцінили як вагомий внесок в наближення поліції до місцевої громади. Police.uk є і корисним інструментом для прийняття рішень з убезпечення; якщо ресурс і надалі буде розвиватися, а збір та публікацію інформації буде стандартизовано, його можна буде використовувати для ризик-аналізу і планування заходів з безпеки.

Звісно, європейські відомства внутрішніх справ, які ми намагаємося наслідувати, не були створені за один день. Реформа поліції у Британії — це продукт громадського обговорення, який був від початку спрямований на партнерство у спільній справі. Тому там і були започатковані проекти, які визнають індустрію безпеки повноцінним партнером поліції.

Посольство Сполученого Королівства не має відомостей щодо проведення консультацій українського МВС з британськими правоохоронцями у частині реформування. Залишається сподіватися, що у обіцяному громадському обговоренні Концепції реформування братимуть участь люди, які дійсно розуміють, що означає “відомство європейського зразку”.