пожежна небезпека українських аес

06 грудня 2011

26096Інформація про аварію, яка, в наслідок землетрусу, сталася на японській АЕС «Фукусіма», моментально облетіла увесь світ, а безпорадність рятувальників змусила всі країни задуматись над безпекою власних атомних станцій. Security UA, своєю чергою, поцікавився: чи готові вітчизняні АЕС до боротьби з вогнем.

 

Вітчизняні норми пожежної безпеки вище світових?

Протягом останніх 10 років ядерно-енергетичний комплекс забезпечує до 50% загального виробництва електроенергії в Україні. Цей факт робить стабільне функціонування цієї галузі важливою умовою розвитку економіки всієї країни. Не дивлячись на це, єдиної думки стосовно безпеки вітчизняних АЕС сьогодні не існує.

Незважаючи на те, що місії МАГАТЕ, які працювали протягом останніх років на всіх українських АЕС, дали позитивну оцінку стану забезпечення протипожежного захисту діючих енергоблоків згідно з міжнародними нормами, МНС вимагає приведення стану пожежної безпеки АЕС у відповідність з вимогами діючих на території України норм, правил та стандартів.

В МНС зазначають, що сьогодні діючі ядерні енергоблоки в середньому по всіх АЕС (з урахуванням введених в експлуатацію у 2004 році нових блоків) відпрацювали 65,8% терміну, передбаченого вихідними проектами. Існуюче обладнання систем протипожежного захисту енергоблоків АЕС, яке було запроектоване та змонтоване у 80-х роках, на цей час відпрацювало свій ресурс і не відповідає сучасним вимогам. Встановлені системи протипожежного захисту та їх складові частини відповідно до чинного законодавства не сертифіковані і не можуть згідно з їх технічними характеристиками застосовуватись на АЕС. Крім того, виробництво такого обладнання припинено заводами-виробниками, що не дає змоги для його ремонту або заміни складових частин.

 

 …Відсутність належного фінансування

 Виходячи з вищесказаного, виникає потреба у глобальному переоснащенні протипожежного комплексу українських АЕС. Пріоритетними напрямками у цій діяльності сьогодні визначено впровадження автоматичних систем виявлення і гасіння пожеж, протидимного захисту будівель (приміщень) та автоматизованих систем сповіщення про пожежу, а також розроблення та реалізація схеми автоматичного, за сигналом «Пожежа», викиду водню з корпусу генератора (згідно з вимогами, встановленими НП 306.2.141-2008 «Загальні положення безпеки атомних станцій», ПАНБ 03.005-2002 «Протипожежні норми проектування АЕС з водо-водяними енергетичними реакторами» та НАПБ Б.01.014-2007 «Правила пожежної безпеки при експлуатації атомних станцій»).

Проте, у період з 1998 по 2011 рік, лише 7 з 15 енергоблоків вітчизняних АЕС у повному обсязі обладнали установками газового пожежегасіння. Згідно з інформацією, наданою Міністерством енергетики та вугільної промисловості, основною причиною повільного виконання пріоритетних заходів протипожежного захисту енергоблоків АЕС є відсутність належного фінансування. У зв’язку із цим на нараді, яка відбулася 21 лютого за участю представників МНС, Міненерго та ДП НАЕК «Енергоатом», прийнято рішення спільного звернення до Національної комісії регулювання електроенергетики України стосовно збільшення відпускної ціни на електроенергію для реалізації основних протипожежних заходів на АЕС протягом трьох років.

 

МНС не впливає на безпеку АЕС

Не покращує рівень безпеки на вітчизняних електростанціях і недосконалість чинного законодавства щодо розмежування повноважень між регулюючими (наглядовими) органами у забезпеченні ядерної та радіаційної безпеки. У зв’язку із цим МНС не має повноважень істотно впливати на ситуацію із розв’язанням існуючих проблем забезпечення безпеки діючих АЕС.

Більшість робіт протипожежного призначення на АЕС виконуються силами відокремлених підрозділів ДП НАЕК «Енергоатом», оскільки вони мають ліцензію на право здійснення господарської діяльності.

Згідно з Законом України «Про пожежну безпеку» в НАЕК «Енергоатом» функціонує служба пожежної безпеки, яка працює в тісному співробітництві з загонами державної пожежної охорони, що цілодобово охороняють атомні електростанції (АЕС) України та здійснюють державний пожежний нагляд  за станом пожежної безпеки.

У 2010, році під час здійснення територіальними органами ліцензування в регіонах планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання щодо додержання ними ліцензійних умов при виконанні робіт протипожежного призначення, на АЕС виявлено 21 порушення у діяльності відокремлених підрозділів ДП НАЕК «Енергоатом».

Серед порушень найпоширенішими стали: відсутність або неправильне складання та ведення документації; невідповідність виконаних робіт з монтажу установок протипожежного захисту вимогам нормативних актів; порушення вимог утримання та технічного обслуговування установок автоматичного протипожежного захисту.

Щоб змінити цю ситуацію, МНС виступило з пропозицією до Державної інспекції ядерного регулювання України створити спільну робочу групу з розроблення правової системи (проекти змін до законодавчих актів, нормативно-правових актів) з регулювання пожежної безпеки у сфері використання ядерної енергії, оптимізації захисту та попередження аварій на АЕС, які б забезпечували ефективне виконання усіх національних та міжнародних зобов’язень та своєчасне впровадження передових інженерно-технічних засобів пожежної безпеки.

Зокрема було ініційовано внесення проблемних питань протипожежного захисту АЕС до проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про Концепцію Загальнодержавної цільової соціальної програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2012-2016 роки», а також до Концепції Державної цільової соціальної програми забезпечення пожежної безпеки на 2011-2015 роки, затвердженої розпорядженням кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 2348-р.

 

Відмова неможлива

 Не дивлячись на існуючі проблеми, відмовлятися від АЕС Україна не планує.

Так, коментуючи трагічні події в Японії, Прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна, звісно ж, буде корегувати свою довгострокову енергетичну стратегію, проте не відмовиться від розвитку ядерної енергетики. Крім того, за його словами, відмова від «мирного атому» неможлива ще й тому, що Україна не має достатньої кількості альтернативних джерел енергії.

 

Замість епілогу

 Один зі співробітників охорони Хмельницької АЕС розповів колись журналісту Security UA таку «веселу» історію. Було це ще за часів президентства Леоніда Кучми. Зібрався тоді Гарант відвідати ХАЕС, і, як це завжди буває, першою на станцію приїхала охорона Голови держави. Проте, попрацювати у звичному руслі їм так і не вдалося. Після спроб перелаштувати систему охорони АЕС «під себе» вони були зупинені службою безпеки, представник якої в доступній формі пояснив, що в даній ситуації є важливішим: «Якщо з твоїм Президентом щось станеться, то мало хто від цього постраждає, якщо щось станеться зі станцією - погано буде всім».