британія: пошук схем саморегулювання

03 грудня 2010

Автор: Антоніна Філоненко

BSIA logo 300x134SIA, наглядово-регуляторний орган, що опікується індустрією безпеки у Великій Британії, змінює свої функції. Таке рішення відповідає планам британського Кабміну щодо залучення неурядових організацій.

Нагадаємо, з 2001 року функції нагляду за індустрією безпеки виконувалися Security Industry Authority. SIA підзвітна безпосередньо міністру внутрішніх справ і фінансується британським МВС, хоча і не є його структурним департаментом. SIA зосередила свою діяльність на двох основних напрямках: обов’язкове ліцензування окремих видів діяльності у сфері безпеки та управління добровільним реєстром підрядників. 

Перехід до нового регуляторного режиму, про який було оголошено у жовтні, передбачає звуження функцій SIA, зосередження установи на серйозних питаннях правопорушень та нормативно-правового забезпечення. Тим часом, пропонується зменшити регуляторний тягар на бізнес шляхом передачі частини контролю самій індустрії. Як повідомила у своїй заяві Рут Хеніг, голова SIА, перехід має відбуватися поступово і у повній співпраці з бізнесом.

Що з цього приводу вважає сам бізнес? Підприємства британської індустрії безпеки та їх організації зараз координують свої дії у рамках спільного проекту — Security Alliance. Виступаючи від імені Альянсу, голова Британської Ассоціації індустрії безпеки Джеймс Келлі заявив про готовність індустрії співпрацювати, щоб разом сформулювати нові приниципи регулювання та створення нового регуляторного органу. До введеня в дію нової схеми регулювання (а це, на переконання керівництва SIA, не станеться раніше 2012 року), обов"язкове ліцензування та управління реєстром підрядників буде здійснюватися SIA. 

В Україні відсутній подібний незалежний орган, який здійснював би нагляд за індустрією безпеки. Можна зробити припущення, що у процесі функціонування оновленої Координаційної ради МВС України із взаємодії органів внутрішніх справ з охоронними підприємствами, їх об"єднаннями та службами безпеки суб"єктів господарювання може з"явитися український аналог SIA.