новий важель впливу на охоронні фірми

24 грудня 2015

Під час конференції УФПБ 17.12.2015 р. представники Управління ліцензування МВС України розповіли про нові форми впливу на порушників Ліцензійних умов. Для конкретизації цієї інформації ІБ «Сек’юріті ЮЕй» звернулось до компанії «СВІТ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ». Відповідь надав Віталій Мацелюх, адвокат, керуючий партнер компанії.

VitaliyЗгідно з п.17 цьогорічних Ліцензійних умов провадження охоронної діяльностіПерсоналом охорони можуть бути дієздатні громадяни України, які досягли 18-річного віку, пройшли відповідне навчання або професійну підготовку, уклали трудовий договір із суб’єктом охоронної діяльності (входять до штату). По суті аналогічна норма містилась і в Ліцензійних умовах 2013 року, лише без уточнення про штат.

Однак раніше факт офіційного працевлаштування охоронця (охоронника) було дуже тяжко проконтролювати. Адже дані про працівників подавались щокварталу (форма №1ДФ). Особа могла пропрацювати на об’єкті неофіційно працевлаштованою декілька місяців, а потім її оформлювали задній числом, або взагалі «звільняли». І боротись з цим було, скажемо чесно, неможливо.

Однак 28 грудня 2014 року в КЗпП було внесено ряд змін, зокрема змінена ч.3 ст.24, яка закріпила, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом, та повідомлення податкових органів про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ще півроку норма не діяла, бо не було «порядку» і відповідної форми повідомлення контролюючих органів. Постанова КМУ №413, що її закріпила, прийнята лише 17 червня 2015 року, а почала діяти взагалі з 3 липня. Саме з цієї дати стало можливо встановлення факту неофіційного працевлаштування персоналу охорони.

А таке порушення передбачено ч.1 ст.164 КУпАП – провадження господарської діяльності з порушенням умов ліцензування.

Отже, притягнути суб’єкта охоронної діяльності до відповідальності за охорону об’єктів непрацевлаштованим персоналом стало реально можливим лише з 3 липня. Тепер на охоронну фірму-порушника може бути накладений штраф від 17 до 34 тисяч гривень з конфіскацією зароблених грошей або без. Ось такий «недитячий» важіль впливу.

Звертаємо увагу на те, що накладення вищезгаданих санкцій передбачається не лише за непрацевлаштованих працівників, а за будь-які порушення умов ліцензування. Тобто при недотриманні Ліцензійних умов провадження охоронної діяльності. Так що бажаємо всім діяти в межах законодавства при наданні охоронних послуг.