технічні засоби безпеки: британський досвід

09 жовтня 2012

Автор: Анатолій Долинний

Dolynnyi 2 На перший погляд, система акредитації охоронних компаній (Approved Contractor Scheme, ACS) має багато спільного з нашою вітчизняною системою контролю з боку уповноваженого державою органу (МВС) за дотриманням охоронними компаніями ліцензійних умов. Але я б звернув увагу на три, на мій погляд, ключові відмінності між шотландською системою регулювання і нашою системою контролю:

1. Шотландська система акредитації в охоронному бізнесі не є системою ліцензування, тобто допуску на ринок. Це система вищого рівня, «система добровільної перевірки якості третьою стороною" для тих учасників ринку, хто хоче бути у «списку найбільш достойних». У нас такої системи, нажаль, немає.

2. Для того, щоб мотивувати операторів ринку охорони та безпеки до участі у подібній платній системі акредитації держава (Шотландський парламент) реально щось зробила - законодавчо закріпила право приймати участь у закупівлях за державні гроші тільки акредитовані компанії. А це реальний механізм захисту прав держави як споживача. У нас, як відомо, тендери за державні кошти нерідко «виграють» новостворені компанії. Така практика має бути якнайшвидше зупиненою. І це завдання , в першу чергу, для нашої влади, і, так само, - для організованого бізнесу.

3. Для того, щоб вдосконалювати цю систему акредитації для усіх її учасників існують дієві механізми: в реальному режимі часу можна обговорювати питання на інтернет-форумі, який утримується за кошти органу з акредитації (Регістру) вносити пропозиції і отримувати відповіді. У нас, як відомо, Координаційна рада з питань взаємодії правоохоронних органів з підприємствами ринку безпеки, нажаль, не стала дієвим органом управління розвитком ринку. А іншого органу, де б учасники ринку безпеки діяли спільно з регулятором, немає.

З огляду на сказане я не маю сумнівів у тому, що подібну систему регулювання ринку (Регістр Індустрії Безпеки) у нас треба створити. Проект концепції такого Регістру ми плануємо обговорити на майбутній конференції УФІБ у цьому році і запропонувати до обговорення усім іншим громадським організаціям ринків безпеки, страхування та будівництва, Міністерству внутрішніх справ та іншим державним органам.

Хотів би подякувати редакції Security UA за цей матеріал! Він вартий уваги професіоналів ринку безпеки. 
Успіхів нам усім!